M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

NECATİ ALODALI HOCA ÜÇ AYDA YAPTIĞI TABLO HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI


 Hemşehrimiz Necati ALODALI Hoca üç ayda yaptığı tablo hakkında bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Fotoğrafını paylaştığım tabloda 2000 parçadan oluşan VAV harfi ile "Ve hüve ala külli şeyin kadir" hattı yer almaktadır. Birkaç senedir ve bilhassa pandeminin ilk yılı sonrası büromu da kapattıktan sonra ağırlık verdiğim yazılarımla birlikte beyin jimnastiğinin en yoğun ve yorucu çalışması olarak yaptığım 100’den fazla puzzle (Yap-boz-ma) çalışmalarımda beni en fazla yoran, 2000’likler içinde en uzun müddette bitirdiğim(yaklaşık üç ay) bir tablo olmuştur. Bu sebepten yaptığım bu çalışmanın muhtevası hakkında bilgi vermek isterim:

….

VAV, "Ve hüve ala külli şeyin kadir" “Allah her şeye kadirdir, O’nun gücü ve kudreti her şeye yeter”
Hattatlar ile tezhip ve ebru sanatkârlarının vazgeçilmezi olan Vav harfi, şekil itibariyle kimine göre edep anlamına gelir. Kimine göre ise insanın Allah’a kul olmasını simgeler, insanın secde ederken aldığı tam teslimiyet halidir.
İslam hat ve tezhip sanatlarında “elif ve vav” gibi bazı harflere şekil ve estetik yönleriyle özel anlamlar yüklenmiş, hat çalışmalarında ve tezyinatlarda da bu harflere ayrı önem verilerek hünerler sergilenmiştir.
Allah'ın varlığını ve birliğini simgeleyen; kendinden sonra gelen harflerle birleşmeyen “Elif” harfi gibi Vav da çoğu kez imanın altı şartını ifade etmek üzere kullanılır.
Bu harfleri meşk ederken gerek şekil olarak gerekse istif yönünden diğer kelimelerden ayrı büyüklükte, göze ve gönle hitap edecek tarzda yazmışlardır. Bu harflere ayrı anlam ve şekil yüklenerek yazılmaları düşünce olarak Kuran'ı Kerim'deki bazı surelerin başında yer alan ve Hurufu mukataa denilen harflerden kaynaklandığı bilinmektedir.
Hurufu mukattaa kelime olarak "kesik harfler" anlamındadır. Bazı surelerin başında yer alan, bir harften veya birkaç harfin birleşmesinden oluşan harflerdir. Bu harfler Kuran'ın sırlarındandır ve anlamlarını da ancak Allah’u Teâlâ bilir.

Konumuz olan "Vav harfi tarih boyunca genelde bütün İslam sanatlarını, özelde ise hat estetiğini temsil etmiş; ayrıca ona metafizik, dini ve kültürel anlamlar da yüklenmiştir. Aynı zamanda hem Allah'ı hem de insanı simgeleyen bir harf oluşu, tasavvuf tarihinde önemli bir yeri işgal eden vahdet-i vücut düşüncesinin sembolik bir tecellisi olarak değerlendirilebileceği görüşünü de doğurmuştur.

Vav, yemin anlamında da kullanılmakta; şekil olarak ana karnındaki ceninin duruşunu andırmaktadır. Vav bazı tarihi camilerin (Karaman’da Aktekke, Yeni Minare ve Nuh Paşa… Camileri) duvarlarında tek ve karşılıklı çift vav olarak tezyin edilmiştir. (Çift vav ebced hesabında 66’ya denk gelmekte ve Allah(66) lafzını ebced hesabıyla karşılamaktadır.)

Vav harfi, Vahdaniyeti ihtiva etmesi yönüyle de Allah'ın birliğini ifade etmekte; simgelemektedir. Vahit (tek ve eşsiz) olan; eşi benzeri olmayan, ortağı bulunmayan, sıfatlarında ve işlerinde asla benzeri olmayandır.

Harfler, bir dili oluşturan en önemli unsurlardır. Her şeyin bir ismi vardır ve bütün isimler harflerden meydana gelir. Her harfin kendine mahsus bir sesi, telaffuz şekli, mahreci ve manası vardır. Türk-İslam kültüründe ve sanatında da bazı harflerin diğerlerine göre imtiyazlı sayılabilecek özellikleri vardır. Bu harflerden Elif harfi gibi Vav harfi de bu harflerden biri; hatta belki birincisidir. İslam aleminde hat sanatlarında ilk sırada yer alan hat, tezhip ve ebru sanatkarlarımız bu harflerin yer aldığı şaheserler vermişlerdir.
Necati ALODALI"

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com